fbpx

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?


Sosyal medya yönetimi; kişisel ya da kurumsal markaların dijital hesaplarının bu alanda uzmanlaşmış bir ajans ya da sosyal medya uzmanı tarafından yönetilmesi işlemidir. Sosyal medya yönetimi işletmelerin hesaplarının nasıl kullanılacağından önce stratejinin nasıl kurgulanacağını belirleme işlemidir. Doğru platformun seçiminden kullanım amacına hizmet etmesine, kriz anlarında nasıl davranılması gerektiğinden reklam stratejilerine kadar geniş bir yelpazede hizmet verilmesi gereken bir süreçtir. Uygun içeriklerin hazırlanmasından paylaşımına, doğru etkiyi yaratacak çalışmalardan potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlamaya kadar birçok görevi de içinde barındırır. Sosyal medya hesap yönetimi sanıldığından çok daha detaylı, karmaşık ve iyi kurgulanması gereken bir süreçtir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir
Sosyal Medya Yönetimi Ne İşe Yarar

Sosyal Medya Yönetimi Ne İşe Yarar?


Doğru planlanmış ve sürdürülen bir sosyal medya hesap yönetimi markanıza klasik reklam platformlarından çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Modern tüketici davranışlarının şekillendirdiği yeni dijital dünyada başarılı bir sosyal medya yönetimi size daha önce hiç ulaşamadığınız imkânları sunacaktır. Klasik bakış açısı ile odak noktanız satış ise mağazanız kapalıyken bile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hedefiniz potansiyel müşterilerinize ulaşmaksa neredeyse tamamı günün büyük kısmı reklamlarınızı ve paylaşımlarınızı görmek için bu dijital dünyada. Öğrenmek istediğiniz ürün ve hizmetleriniz ile ilgili geri bildirimleri ise artık tüketicileriniz bunları ücretsiz olarak ve isteyerek sizlerle paylaşmakta. Kullanılan platformların elinde bulunan inanılmaz detaylı ve büyük verileri sayesinde sunmuş olduğu reklamlardan faydalanabilmek de günümüzde her markanın kullanmak istediği imkânların başında gelmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?


Sosyal medya yönetimi öncelikle doğru yol haritasını belirleyip istikrarlı bir şekilde ilerlemekle başlar. Sosyal medya yönetiminde ilk adım doğru stratejiyi belirlemektir. Bunun için de içinde bulunduğunuz sektörü, rakiplerinizi, ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi iyi analiz etmelisiniz. Daha sonra bu kitlenin dikkatini çekecek, sizi takip etmelerine sebep olacak faydalı içerikler üretmelisiniz. Bunları da istikrarlı bir şekilde devam ettirerek markanızın konumlandırmasını çok iyi yapmalısınız. Sosyal medya sadece satış amaçlı kullanılmamalıdır. Marka bilinirliğini geliştirmek, müşteri memnuniyeti ve sadakatini sağlamak, güven duygusunu aktarabilmek ve hedef kitlenizle duygusal bir bağ kurabilmek için kullanılmalı. Günümüzde çoğu işletme artık bunun için sosyal medya yönetimine yönelmektedir. Sadece reklam ve satış odaklı bir yaklaşım asla sürdürülebilir ve verimli olmayacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Sosyal Medya Yönetimi Hizmetleri


Konumlandırma

Sosyal medya yönetimi öncelikle markanın kişiliğinin netleştirilmesi ile başlar. Marka konumlandırmanızı yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Rakip Analizi

Aynı ürün ve hizmetlerle benzer hedef kitlelere hitap ettiğiniz rakiplerinizi analiz etmeden yola çıkmak en son yapmanız gereken hata olmalı.

İçerik Üretimi

Hedef kitlenize uygun, sektörünüze benzer fakat size özel bir tarzda içeriklerinizi üretirken odak noktanızın fayda olması gerektiğini unutmayın.

Hedef Kitle Analizi

Markanızın hitap ettiği kitle kim? Hangi yaş aralığında, hangi cinsiyet daha fazla ilgili, ürün ve hizmetleriniz kimlerin dikkatini çekebilir?

Doğru Strateji

Dijital stratejinizi gerçekçi, ölçülebilir ve sürdürülebilir bir kurgu ile kurmanız gerekmekte. Bu şekilde sosyal medyada başarıya ulaşabilirsiniz.

Planlı Paylaşım

Düzenli içerik paylaşımı ve tutarlılık en az algoritmalar için olduğu kadar takipçileriniz için de üzerinde durulması gereken son derece önemli bir konu.

Markanız İçin Neler Yapabileceğimizi Öğrenmek İster Misiniz?

Sık Sorulan Sorular


Bize en çok sorulan sorulardan bazılarına kısaca cevap vermek istedik.

Sosyal medya yönetimi kişisel ya da kurumsal markaların dijital kimlikleri olan sosyal medya hesaplarının profesyonel olarak yönetilmesi işlemidir. Sosyal medyayı doğru kullanabilmek için bu işlemin hem teknik hem de kurgusal olarak konusunda uzman kişiler ya da ajanslar tarafından yürütülmesi gerekmektedir.

Modern dünyada mal ve hizmet piyasalarında bulunmak isteyen bir markanın sosyal medyada varlık göstermiyor olması artık düşünülemez bir durumdadır. Sosyal platformlar potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve satış yapabilmek için mükemmel alanlardır. Aynı şekilde marka bilinirliğinizi ve güvenilirliğinizi arttırabileceğiniz bir dünya. Müşterilerinizden toplayacağınız geri bildirimlerin değerine daha değinmedim bile. Amaç ne olursa olsun artık her işletmenin sosyal medyaya ihtiyacı olduğu bir yadsınamaz bir gerçek.

Öncelikle ilgili ajans ya da bu hizmeti sunacak olan kişi ile işletme ile bir ön görüşme yapılır. Bu noktada eldeki veriler ışığında markanın belirlediği zaman ve bütçe dâhilinde hedefler belirlenerek istenen amaçlara ulaşmak için izlenecek olan yol belirlenir. Yönetimi yapacak olan ekip/kişi tarafından belirlenen sürelerde onaylar alınarak içerik paylaşımlarına başlanır. Son olarak raporlama ve değerlendirme/düzenleme ile sosyal medya yönetimi bir süreç halinde devam eder.

Buna net olarak bir cevap verilmesi biraz güç. Sektöre, firmaya, hedef kitleye, mevcut koşullara göre değişebilir. En genel geçer anlatımla kitlenizi yormamak ve de markanızı unutturmamak adına haftada 3 ya da 4 içerik paylaşımı ideal rakamlardır diyebiliriz.

Kesinlikle değil! Hatta düşündüğünüzün aksine hesabınıza ve markanıza zarar verecektir. Şöyle düşünün. Size gönderilen hesaplar sahte birer bot ve rakamdan başka bir şey ifade etmiyorlar. Size ticari olarak asla geri dönüşümü olmayacak bir rakamlar dizisinden bahsediyorum. Üstelik gerçek takipçileriniz bunu fark ettiği anda (Eskisi gibi değil artık herkes kolaylıkla bunu anlıyor) onların gözünde güvenilirliğinizin nasıl zedeleneceğini bir düşünün? O nedenle takipçi satın almak mantıklı olması bir kenara kesinlikle uzak durulması gereken bir işlem.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Sosyal medya yönetimi hakkındaki tüm sorularınız için ücretsiz danışmanlık