fbpx

Google Ads

Google Ads Nedir?


Google Ads bizlere günümüz dünyasında markalar için en geniş reklam ağını sunan ve Google tarafından yürütülen bir dijital pazarlama platformdur. Google Ads birçok farklı alan ve seçenek ile ürünlerimizi/hizmetlerimizi potansiyel müşterilerimize ulaştırmamıza yardımcı olmaktadır. Bunu yaparken daha öncesinde hiç olmadığı kadar doğru ve alaka düzeyi yüksek bir kitle ile bizleri buluşturmaktadır. Sadece reklamlarımıza tıklayıp sitemize gelen kullanıcılar için bir ücret söz konusu olduğundan reklam bütçemizi gerçekten verimli kullanabilmemizi sağlamaktadır. Gücünü ise çoğu reklam hizmetinden farklı olarak arkasında yatan büyük veriden almaktadır. Neredeyse dünyadaki herkes Google firması ile bir şekilde bağlantıda iken toplanan bu büyük verinin reklam yönlendirmeleri için kullanılabilmesi bu platformun diğerlerinden en büyük farkıdır.

Google Ads Nedir
Google Ads Ne İşe Yarar

Google Ads Ne İşe Yarar?


Potansiyel müşterilerinizin karşısına doğru yerde, doğru zamanda ve tam da ihtiyaçları olduğu anda çıkmak ister misiniz? Google Ads reklam platformunun sunduğu en büyük fayda doğru hedef kitle ile markanızı buluşturmasıdır. İnternet reklamcılığı, kullanıcıların arama motorunda bir ürün veya hizmeti aradığı anda onların karşısına çıkabilmenizi sağlar. Üstelik reklamlarımızı gösterebileceğimiz onlarca farklı şekilde ve yerde. Doğru zamanda, doğru yerde ve potansiyel hedef kitlemize uygun kişilere ulaştığımızda da geriye sadece satışı gerçekleştirmek kalacaktır. Üstelik bunu yaparken reklam çeşitlerinden hedeflemeye, analizlerden optimizasyonlara kadar o kadar fazla detay sunuyor ki! Klasik pazarlama kanallarında bulamayacağınız şekilde reklamlarınızı, kampanyalarınız, dönüşümlerinizi vs. farklılaştırma, geliştirme ve detaylandırma imkânı sunmaktadır.

Google Ads Nasıl Yapılır?


Başarılı bir sonuç için yol haritanızı doğru oluşturmanız ve yarışacağınız alanı iyi analiz etmeniz gerekir. Google Ads hizmeti öncelikle sektör ve hedef kitle analizi ile başlar. Firmanızın içinde bulunduğu sektörel dinamikler detaylıca incelenir. Ulaşmak istediğiniz kitleyi doğru belirlemek reklam yatırımınızın dönüşümü için yol gösterecek önemli bir veri olacaktır. Bir sonraki nokta ise doğru aramalarla hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak ve rakiplerinizle yarışabileceğiniz anahtar kelimelerin analizidir. Potansiyel müşterilerinizin tam olarak satın almaya yönelik aramaları neler olabilir bunları değerlendirerek ona göre bir kampanya ve reklam kurulumu yapılması gerekmektedir. Sonrasında ise hesap düzenlenmesi ile kampanya ve reklam kurulumlarına geçilerek analizlerle birlikte devamlı olarak sürdürülen optimizasyon süreci başlamaktadır.

Google Ads Nasıl Yapılır

Google Ads Kampanya Modelleri


Arama Ağı Kampanyası

Arama motorunda genellikle ilk 3-4 sıra ile sayfa sonunda yer alan ve ürün ve hizmetlerinizle ilgili hedef kitlenin sorgularında yer alan reklamlardır

Alışveriş Reklamları

Arama sayfasının en üstünde ve direk ürün/hizmet ilgili verilerden hazırlanmış olan reklamlardır. (An itibari ile ülkemizde kullanıma kapalıdır)

Youtube (Video) Reklamları

Youtube üzerinde atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi yayın dışı reklamlar, video discovery reklamlar ve bumper reklamlar olarak gösterilir.

Display Reklamlar (GDN)

Hedef kitlenizin vakit geçirdiği ve alaka düzeyi yüksek web sitelerinde önceden belirleyeceğiniz boyutlarda banner reklamlarınız yer alır.

Remarketing Reklamları

Daha önce bir şekilde markanızla iletişime geçmiş kişilere kategorik olarak farklı kampanyalarla geri dönüşüm sağlayabilirsiniz

Mobil Uygulama Reklamları

Uygulama reklamları Google Play üzerinde aratılan uygulama ile alakalı olarak mevcut kullanılan uygulamalarda ve aramalarda gösterilir

Markanız İçin Neler Yapabileceğimizi Öğrenmek İster Misiniz?

Sık Sorulan Sorular


Bize en çok sorulan sorulardan bazılarına kısaca cevap vermek istedik.

Normal şartlarda en geç bir gün (Bazen saatler içinde) Google Ads reklamlarınız yayınlanmaya başlar. Çok istisnai durumlarda belki bu süre biraz daha uzayabilir. Genellikle birkaç gün öncesinden reklam planlamasını yapmak çok daha güvenli olacaktır.

Kesinlikle! Reklamlarınızı istediğiniz zaman yayına alıp durdurabilirsiniz. Yayında kalacağı tarih ve saat aralığını önceden belirleyerek sadece sizin istediğiniz zamanlarda yayınlanmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Google Adwords teklif usulü çalıştığından dolayı belirlediğiniz tıklama başı maliyetlerde (TBM) eğer sizden daha yüksek teklif veren bir rakibiniz varsa (Tek etken daha yüksek teklif vermesi de değil) durum değişebilir. O nedenle buna cevap verebilmek için çalışacağınız ajans/kişi ile görüşerek sizin için en faydalı geri dönüşümü alabileceğiniz bütçeyi ve tıklama başı maliyeti yakın tahminlerle öğrenebilirsiniz. Net bir kesinlik olmasa da ortalama bir maliyet bilgisini Google Adwords anahtar kelime planlayıcı üzerinden öğrenebilirsiniz.

En başta Google’da genellikle arama sayfasının ilk 4 ve son 3 sırasında (Bu değişkenlik gösterebiliyor) reklamlarınız gösterilir. Bunun dışında reklamlarınızı tüketicilere ulaştırabileceğiniz birçok farklı platform bulunuyor. Youtube’dan Google Play’deki uygulamalara, Gmail’den web sitelerine çok geniş bir alanda reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Çok net olarak, EVET! Google Ads ile istediğiniz şehirde, ilçede, konumda reklam verebilirsiniz. Harita üzerinden seçeceğiniz bir noktanın etrafındaki yarıçapı dahi belirleyebilirsiniz. Sadece bu da değil. İstediğiniz cinsiyete, yaşa vs. göre reklamlarınızın gösterileceği kişileri belirleyebilirsiniz. Bu talebinizi birlikte çalışacağınız Google Adwords hesap uzmanına iletmeniz yeterli olacaktır.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Google Ads hakkındaki tüm sorularınız için ücretsiz danışmanlık